Jak vybrat aroma difuzér?

K rozptýlení a dávkování vonných olejů se vám bude hodit difuzér, který může zvlhčovat vzduch v místnosti.

K navození příjemné atmosféry nebo pročištění prostoru skvěle funguje aromaterapie, tedy působení pomocí vůně. K tomu vám výborně poslouží vhodný aroma difuzér, který prostřednictvím esenciálních olejů příznivě ovlivňuje lidskou psychiku. Některé modely mohou navíc sloužit i jako zvlhčovače vzduchu. Povíme vám, jak vybrat aroma difuzér, který nejvíc lahodí vašemu vkusu.

  • David, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat aroma difuzér podle technologie

Ultrazvukové

Běžnou variantou moderních aroma difuzérů jsou sonické nebo také ultrazvukové aroma difuzéry. Tato zařízení rozkládají vodu a esenciální oleje pomocí ultrazvuku na molekuly – na studenou páru, kterou dále rozptylují do prostoru a tím také zvlhčují vzduch. Provoz sonického difuzéru vyžaduje pravidelné doplňování vody a esenciálního oleje (3–15 kapek) do nádrže.

  • Nízká hlučnost

  • Nízká cena

  • Méně výkonné v provonění než nebulizační difuzéry

Ultrazvukové aroma difuzéry

Tyčinkové

Příznivci tradičnějších výrobků spíše sáhnou po tyčinkovém aroma difuzéru. Ten se skládá ze dvou částí, a to nádoby na vonnou směs a přírodních stébel či speciálních tyčinek. Tyčinky jsou ponořené v nádobě s vonnou směsí, která skrze ně vzlíná vzhůru a odpařuje se do místnosti.

  • Jednoduchá obsluha

  • Nízká cena

  • Rychlé vyprchání intenzity vůně

  • Nemožnost regulace

Tyčinkové aroma difuzéry

Zvlhčovače

Jako další typ lze uvést i zvlhčovače vzduchu, do kterých je možné přidat esenciální oleje. Tuto možnost si však překontrolujte, protože aroma funkci zdaleka nenabízí všechny modely. Odpařování poté funguje na principu zahřívání a přeměny vody v páru.

  • Tichý režim

  • Veliký objem zásobníku na vodu

  • Vysoká cena

Zvlhčovače vzduchu

Nebulizační

Za nebulizační nebo také odpařovací aroma difuzéry se označují taková zařízení, která rozprašují molekuly esenciálních olejů vzduchem. Na rozdíl od ultrazvukových modelů se do nich nepřidává voda, tudíž nezvlhčují vzduch. Hodí se proto do domácností s vysokou vlhkostí.

  • Velmi vysoká rychlost a intenzita provonění

  • Vyšší cena

  • Vyšší spotřeba vonného oleje

Aromalampy

K provonění bytu vám také poslouží aromalampa, která používá princip ohřevu pomocí svíčky nebo elektrické energie. Vůně se působením tepla uvolňuje do vzduchu. Teplem se může zahřívat buď vonný vosk, nebo voda smíchaná s několika kapkami esenciálního oleje.

  • Nízká cena

  • Nemožnost regulace

  • Nižší efektivita provonění

Aroma lampy

Výběr aroma difuzéru podle parametrů

Výkon

O výkonu přístroje nejlépe vypovídá udávané rozmezí, které určuje, pro jak velké prostory je daný model ideální. Rozmezí se nejčastěji pohybuje od 10 do 40 m², a proto si před nákupem změřte velikost prostoru, který chcete provonět.

Kromě výkonu záleží pochopitelně i na technologii rozptylu.

Objem

Také údaje o objemu vám napoví, pro jak velkou místnost je difuzér vhodný a jak často budete muset doplňovat vonnou směs. Na provonění menší místnosti vám vystačí i nádobka v řádech 100 ml.

Není pravidlem, že by do větších místností měly přijít objemnější difuzéry. Jen musíte počítat s častější nutností výměny vody.

Napájení

Ultrazvukové, nebulizační a stejně tak odpařovací modely je nutné stavět v blízkosti zásuvky.

Některé typy, především cestovní mini provedení, je možné napájet prostřednictvím dobíjecích baterií.

Hlučnost

V závislosti na způsobu používání pro vás může být důležitá i hlučnost přístroje.

Plánujete-li využívat difuzér pro jeho aromaterapeutické účinky například během spaní či meditaci, je pochopitelné, že bude hlučnost jedním z klíčových parametrů výběru. V takovém případě vybírejte modely s hlučností okolo 25 dB.

Do obývacích pokojů k relaxaci či práci vás nebudou rušit ani modely dosahující 35 dB. Hlučnější 40dB difuzéry jsou pro použití v ložnicích zcela nevhodné. Těchto hodnot většinou dosahují odpařovací difuzéry vlivem vyšší rychlosti ventilátoru.

U ultrazvukových difuzérů spíše uslyšíte bublání vody, což může naopak přispět k navození uklidňující atmosféry.

Design

Jedním z rozdílů mezi zvlhčovačem s možností využití vonných olejů a aroma difuzérem je právě velký výběr designu a velikostí difuzérů.

Kromě plastových variant se na našem trhu dají najít například i nadčasové dřevěné aroma difuzéry.

Praktické funkce

Výhodou elektrických aroma difuzérů je možnost nastavování intenzity, časovače a jiných přídavných funkcí, které u tradičních tyčinkových modelů či aromalamp pochopitelně nenajdete. S rostoucím počtem funkcí roste také pořizovací cena. Chystáte-li však difuzér zapojit do svého každodenního života, mohou vám níže uvedené funkce značně ulehčit obsluhu a zpříjemnit pravidelné používání.

  • Aroma difuzéry s časovačem - na časovači si můžete nastavit určité časové intervaly a dobu provozu. Přístroj se tak podle nastaveného harmonogramu sám zapne/vypne. Aroma difuzéry s časovačem

  • Podsvícené aroma difuzéry - elektricky poháněné modely difuzérů mají LED podsvícení v různých barvách. Některé nabízejí možnost podsvícení jen v určitých průzorech (vzorech), jiné mají podsvícení takřka celoplošně. Další možností je osvětlení imitující světlo plápolající svíčky. Podsvícené aroma difuzéry

  • Aroma difuzéry s regulací - některé difuzéry nabízí také možnost nastavení několika stupňů intenzity. Podle potřeby tak lze regulovat, jak intenzivní provonění prostoru zrovna chcete. Aroma difuzéry s nastavením intenzity

  • Aroma difuzéry s dálkovým ovládáním - abyste při relaxování nemuseli vstávat, zvolte model s dálkovým ovladačem nebo s možností ovládání přes aplikaci v telefonu. Najdete i přístroje spolupracující s hlasovými asistenty. Aroma difuzéry s dálkovým ovládáním

  • Automatické vypnutí při vyprchání tekutiny - pokud v difuzéru dojde tekutina k odpařování (olej, voda), přístroj se automaticky zastaví a nejede naprázdno.

  • Nastavení intervalů - když chcete místnost intenzivně provonět, zvolte nepřetržitý provoz. Ekonomičtější variantou je přerušovaný režim, během něhož difuzér několik minut či hodin běží a pak určitou dobu odpočívá, po jejím uplynutí se zase automaticky spustí.

Související

Náplně do aroma difuzérů

Vonné oleje

Vonné vosky

Čajové svíčky

Tyčinky do aroma difuzérů

Otázky a odpovědi

Pro jaké účely se difuzér hodí?

I to, k jakému účelu budete difuzér používat, může ovlivnit výběr daného modelu. Pro terapeutické účinky se obvykle doporučují přístroje, které rozptylují molekuly bez předchozího zahřívání vonného oleje (např. ultrazvukové modely).

Díky tomu si v sobě molekuly uchovají všechny léčivé vlastnosti původní esence. Pokud dáváte přednost nenáročné obsluze a nechcete si dokupovat vonné oleje, vybírejte tyčinkové modely, jejichž vůně je daná a vy tak nemusíte nic víc řešit.

Do jaké místnosti difuzér umístit?

Pokud chcete mít přístroj v místnosti, kde spíte, dejte přednost tichému modelu, který vás nebude svým provozem rušit.

Jestliže ho plánujete uložit na místo, kde není zásuvka, pak je jasnou volbou tyčinkový difuzér či provedení na baterky.

V neposlední řadě myslete na odolnost. Do míst, kde se pohybují děti a domácí zvířata, jsou vhodnější plastové difuzéry, které se při menších pádech nerozbijí.

Jak čistit aroma difuzér?

U ultrazvukových modelů pravidelně vyměňujte vodu, zůstává-li přístroj delší dobu nevyužívaný. Díky tomu zabráníte usazování vodního kamene.

Pokud přeci jen dojde k usazeninám, použijte vodu s octem nebo kyselinou citronovou. Do této směsi namočte hadřík, kterým nečistoty setřete. Následně vypláchněte čistou vodou. Vodu však nikdy nevylévejte větracím otvorem.

Při čištění nepoužívejte chemické přípravky. Ty by se mohly následně uvolňovat skrze difuzér do vzduchu.

Nebulizační difuzéry jsou náchylnější na zanesení skleněné baňky. K tomuto účelu si pořiďte šetrnou čisticí směs, kterou nalijete do přístroje místo oleje a poté ho zhruba na 5 minut zapnete. Po vyčištění nechte baňku uschnout. Místo čisticí směsi lze použít i čistý alkohol.

Jakou použít vodu?

Do difuzérů a zvlhčovačů vzduchu používejte ideálně destilovanou vodu. Tím zabráníte usazování nečistot a vodního kamene. Vodu z kohoutku můžete používat také, ale počítejte s tím, že budete nádržku muset čistit od usazenin. Pokud žijete v místech, kde je voda opravdu tvrdá, raději sáhněte po destilované.

Význam a použití esenciálních olejů

Éterické oleje dokáží ovlivňovat skrze limbický systém náš emoční stav a psychické rozpoložení.

Jsou to vysoce koncentrované (nejčastěji destilované) přírodní výtažky ze siličnatých léčivých rostlin. Pokud se jedná o 100% přírodní složení, můžete počítat s blahodárnými účinky příznivě ovlivňující naši psychiku.

Povzbuzující: borovice, rozmarýn

Uklidňující: levandule, meduňka, růže

Harmonizační: bergamot, pomeranč, ylang-ylang

Pomůžeme vám vyladit váš obývací pokoj k dokonalosti. Navštivte naši stránku o obývacím pokoji!

Další užitečné články

Jak správně meditovat